wtorek, 22 kwietnia 2008

Wizytówki Europy cz.2


Rzymskie Koloseum jest niewątpliwym symbolem Rzymu najbardziej znanym na świecie. Zbudowane w I wieku p.n.e. przez imperatora Wespasjana i jego syna Tytusa, narodzone jako amfiteatr Anfiteatro Flavio i natychmiast zwane Colosseo, z jego bliskości z ogromną statuą Nerona, zwanej "Colosso". Mówimy o największym amfiteatrze w całej starożytności, o obwodzie 527 metrów i wysokości 57 metrów. Do Koloseum prowadziło 80 wejść, w razie potrzeby amfiteatr można było bardzo szybko opuścić.
Wznosząca się na 48,5 metrów fasada trzech kondygnacji jest kolejno w stylach: Doryckim, Jońskim i Korynckim. Na arenie odbywały się: walki gladiatorów, szczucie zwierząt, walki grupowe, całe bitwy morskie i publiczne egzekucje. W XVIII wieku Koloseum ogłoszone zostało przez Papieża Benedykta XIV pomnikiem pamięci męczenników chrześcijańskich, co pomogło zachować go w aktualnej formie.

Krzywa Wieża jest jedną z najbardziej znanych budowli na świecie. Znajduje się ona w niewielkim miasteczku w Toskanii, w środkowych Włoszech. W istocie wieża jest dzwonnicą katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli.
Budowę wieży rozpoczęto w 1173 roku. Budowla wkrótce zaczęła odchylać się od pionu, ponieważ została ona usytuowana na podmokłym, gliniastym gruncie. Konstruktorzy wydłużając kolumny po jednej stronie wieży próbowali korygować przechylenie wieży. Budowę jednak przerwano do XIII wieku.
W 1350 roku konstrukcja zyskała ostatnie piętro, w którym umieszczono dzwony. Budynek został zbudowany na planie okręgu i posiada osiem kondygnacji. Środkowe piętra otoczone są ażurowymi galeryjkami. Wysokość wieży wynosi około 55 metrów, a odchylenie od pionu około 4,5 metra.
W XIX wieku zaczęto podejmować pierwsze próby powstrzymania przechylania się wieży. Nie przyniosło to jednak pożądanego skutku.
W 1990 roku wieża została zamknięta dla zwiedzających oraz powołano specjalny komitet, który miał wybrać najlepszy sposób zabezpieczenia wieży przed dalszym odchylaniem się.
W 2001 roku wieża została ponownie otwarta dla turystów. Rocznie odwiedza ją około 10 milionów turystów z całego świata.
Fiordy położone są wzdłuż niemal całego wybrzeża i stanowią chyba najbardziej rozpoznawalną atrakcję turystyczną Norwegii. Fiordy to wąska, długa, głęboko wrzynająca się w ląd, często rozgałęziona i głęboka zatoka morska o nierównym dnie, stromych i skalistych zboczach. Fiordy Norweskie powstały przez zatopienie doliny (żłobu) lodowcowej, i tworzą niezapomniany jedyny w swoim rodzaju cud natury. Najbardziej popularny i konieczny do zobaczenia w Norwegii fiord to Geirranger.
Most Karola stanowi centrum Pragi. Nie tylko łączy on zachodnią i wschodnią część miasta, ale stanowi jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Pragi. Ma on 520 metrów długości i 10 metrów szerokości, jest podtrzymywany przez 16 arkadowych filarów. Początkowo Most Karola nazywano Kamiennym lub Praskim.Na balustradzie mostu znajduje się kolekcja trzydziestu postaci świętych stworzonych przez takich artystów jak: Matthias Braun, Jan Brokoff i jego synowie Michael Joseph oraz Ferdinand Maxmilian.Na wschodnim krańcu mostu znajduje się gotycka wieża mostowa z umieszczonymi na niej postaciami trzech monarchów: Karola IV, świętego Wacława II i syna Karola IV - Wacława II. Natomiast na zachodnim krańcu mostu znajdują się dwie wieże, które początkowe pełniły funkcje obronną.Na Moście Karola odbywały się koronacje królów czeskich, turnieje, bitwy, a także egzekucje. W czasie wojny trzydziestoletniej na moście toczono walki ze szwedzkimi wojskami. Fasada mostu została wtedy poważnie uszkodzona przez szwedzką artylerie, jednakże sama konstrukcja mostu pozostała nietknięta.Obecnie na moście można spotkać turystów z całego świata, a także licznych artystów i ulicznych grajków.

Brak komentarzy: