wtorek, 15 kwietnia 2008

Wizytówki Europy cz.1



Wieża Eiffla to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych w Paryżu. Nazywana także "Damą Paryża", uznawana jest za symbol Francji. Została wybudowana w roku 1889 przez francuskiego inżyniera budowy mostów Aleksandra Gustawa Eiffla, z okazji Wystawy Światowej zorganizowanej na stuletnią rocznicę rewolucji francuskiej. Z czasem ukończenia budowy, wieża zyskała przydomek "magician of iron" ("Cud ze stali"). Wieża Eiffla posiada trzy pomosty widokowe na wysokości 57 m, 115 m i 274 m. Jej ogólna wysokość wynosi 324 m. Na około budowli umieszczone są nazwiska 72 francuskich naukowców i sławnych ludzi po 18 nazwisk z każdej strony. Corocznie Wieżę Eiffla odwiedza około 3 milionów turystów z całego świata.



Pałac Kultury i Nauki, położony w centrum Warszawy, przy placu Defilad, ze swoją charakterystyczną bryłą, stanowi pomnik minionej epoki. Jednocześnie jest jednym z najbardziej znanych i najłatwiej rozpoznawanych budynków w Warszawie i w Polsce. Pałac Kultury i Nauki stanowi "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego", zaś jego pomysłodawcą był Józef Stalin. Pałac wybudowany został w zaledwie 3 lata, do użytku oddany został w roku 1955. Obecnie Pałac stanowi siedzibę wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, m. in.: kina, teatry, księgarnia, wyższa uczelnia (Collegium Civitas), instytucje naukowe. Na jego terenie organizowane są liczne wystawy, a nawet targi. W jego wnętrzu znajduje się jedna z największych sal konferencyjnych w Polsce, mieszcząca 3000 osób, tak zwana Sala Kongresowa, a także Muzeum Techniki oraz Pałac Młodzieży. Największą atrakcję Pałac Kultury i Nauki stanowi znajdujący się na 30tym piętrze taras widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama Warszawy, przez co obiekt stanowi sztandarowy punkt większości wycieczek turystycznych do Warszawy. 2 lutego 2007 r. Pałac został wpisany do rejestru zabytków.




Akropol w Atenach
Słowo „akropol” oznacza centrum religijne usytuowane na wzgórzu.
Po odbudowie stanął tam przede wszystkim Partenon jedna z najwspanialszych świątyń greckich. Pozostałe konstrukcje na odbudowywanym Akropolu to przede wszystkim Propyleje czyli reprezentacyjne wejście prowadzące na ateński Akropol, świątynia Nike i Erechtejon. Kompleks tych budowli tworzy jeden z najwspanialszych zespołów architektonicznych starożytności i pozostał prawie niezmieniony do dzisiaj.














Stonehenge – jedna z najsłynniejszych, europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalit położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem księżyca i słońca. Księżyc mógł symbolizować tutaj kobietę (biorąc pod uwagę jej co miesięczną menstruację), słońce - mężczyznę. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument. Należy do English Heritage, a otaczające go tereny do National Trust.
ciąg dalszy nastąpi...

Brak komentarzy: