czwartek, 3 kwietnia 2008

Europa





Europa nie licząc Australii, jest najmniejszym kontynentem. Od zachodu oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, od wschodu ograniczają Góry Ural, które oddzielają Europę od Azji. Kontynenty te tworzą jeden ogromny obszar lądowy, zwany Eurazją. Europa ma bardzo urozmaiconą linię brzegową; występuje tu wiele zatok, półwyspów i wysp. Największą wyspą jest Wielka Brytania położona u północno- zachodnich wybrzeży kontynentu.
Najbardziej na północ wysunięta część Europy, mroźna i śnieżna, leży za kołem podbiegunowym północnym. Na południe od niego tworzy wielki łuk Półwysep Skandynawski, oddzielony od reszty kontynentu Morzem Bałtyckim.
Większą część środkowej Europy stanowi wielka nizina niegdyś porośnięta lasami, a obecnie mająca charakter rolniczy, z na ogół ciepłymi latami i chłodnymi zimami. Nizina ta ciągnie się szerokim pasem od Rosji, przez Polskę, Niemcy, Holandię i Belgię aż po Francję i południowo-wschodnią część Wielkiej Brytanii. W zachodniej części Europy klimat jest łagodniejszy, pozostaje pod wpływem, przynoszących deszcze, wilgotnych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego oraz ciepłego prądu morskiego, zwanego Prądem Północnoatlantyckim. Południową Europę oddzielają od reszty kontynentu wysokie pasma górskie: Pireneje, Alpy i Karpaty. Wybrzeże nad Morzem Śródziemnym charakteryzuje się łagodnymi zimami i ciepłymi latami stanowiąc zarazem idealne miejsce na wypoczynek czy też wakacje dla tych którzy uwielbiają gorący klimat, kąpiele morskie czy też słoneczne.
Bardziej na wschód, tam gdzie znajduje się górzysta Grecja ze swymi skalistymi wyspami, klimat staje się bardziej suchy. Południowo-zachodnią część kontynentu stanowi Półwysep Iberyjski, wychodzący daleko w wody Oceanu Atlantyckiego. Większą jego część zajmuje sucha, gorąca wyżyna. Europę od Afryki oddziela wąska Cieśnina Gibraltarska.

Brak komentarzy: